3.8593 RON
• • •
Turneul de la Cincinnati
S-a tranșat: Ea este adversara Simonei Halep în optimi

Simona Halep o va întâlni în optimile de finală ale turneului WTA Premier 5 de la Cincinnati pe jucătoarea letonă Anastasija Sevastova, locul 16 WTA.

Sportiva letonă a învins-o, cu scorul de 6-2, 7-5, pe italianca Roberta Vinci (42 WTA), şi s-a calificat în optimile competiției.

Sevastova, a 15-a favorită, a mai învins-o, în trei seturi, pe chinezoaica Shuai Peng, locul 25 WTA, în runda inaugurală, în timp ce Simona Halep a intrat în competiţie direct în turul secund, unde a trecut de americanca Taylor Townsend, locul 134 WTA, scor 6-4, 6-1.

Halep și Sevastova vor juca, joi, de la ora 18.00.

Va fi cea de-a opta întâlnire dintre cele două jucătoare, românca având până acum patru victorii şi trei înfrângeri. În 2017, Halep şi Sevastova s-au întâlnit de două ori, iar românca s-a impus de fiecare dată – scor 6-3, 6-1, în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart, şi 6-2 6-3, în semifinalele competiţiei de la Madrid.
Halep a învins-o pe Sevastova şi în 2016, în finala turneului de la Bucureşti, scor 6-0, 6-0. Partidele anterioare s-au disputat în perioada 2009-2011.
Prezenţa în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati este premiată cu 29.100 de dolari şi 105 puncte WTA. Calificarea în sferturi se recompensează cu 60.105 dolari şi 190 de puncte.