De ce am pierdut categoric în faţa Spaniei

Ungaria ne-a „salvat” onoarea. Singurul plagiat care nu poate fi pedepsit. Adio Olimpiadă? Rezultate şi clasamente la zi.

Apărare slabă pe întreg parcursul meciului

Înfrângerea cu Spania ne va marca foarte mult timp. Era singurul meci pe care nu trebuia să îl pierdem în grupă. S-ar putea să nu mai avem şanse nici să prindem precalificări pentru Olimpiadă. Cauzele înfrângerii au fost multiple şi unele, inexplicabile. Pentru un spectator obişnuit, jocul României a fost încântător în primele 25-26 de minute, şi slab spre foarte slab în ultimele 33-34 de minute. Pentru ochiul specialistului, lucrurile se văd astfel: am jucat bine (dar am avut şi noroc) doar în atac în primele 25 de minute; pe întreg parcursul jocului apărarea a jucat slab şi foarte slab; în ultimele 35 de minute atacul a fost falimentar. Diferenţa de 8 goluri cu care am pierdut este una chiar „mulţumitoare”. Pentru că putea fi şi mai rău după modul în care ne-am apărat. Pe centru a fost „bulevard”, iar Szucs Gabriela pe intermediar dreapta a fost catastrofă. Am avut noroc în prima repriză – deci când am condus pe tabela de scor – cu Paula Ungureanu care a scos 8 mingi şi cu faptul că ibericele nu au nimerit spaţiul porţii în 3 sau 4 situaţii. Cu siguranţă că nu am mai fi condus lejer (în 3 situaţii am avut câte 3 goluri avans) dacă spanioloaicele nu ar fi ratat sau Paula nu ar fi parat. Dar în repriza a doua nici măcar Paula Ungureanu nu a mai „existat” în poartă. Şi în partea a doua am avut noroc pentru că Alexandra Barbosa a irosit 7 mingi, dintre care 5 şuturi care au mers în blocaj sau peste poartă.

Idei zero în atac şi erori grave

În atac ne-am descurcat bine în primele 25 de minute, dar a fost perioada în care apărarea spaniolă nu a funcţionat, iar poarta lor (Silvia Navarro) a fost inexistentă. Dar atenţie, şi în prima parte a jocului s-a putut observa la echipa României că nu a avut NICIO schemă în faza de atac. S-a mers doar pe o jumătate de schemă, extrema dreapta, Ada Nechita venind până în zona centrală, dar atât. Extrema stângă, Valentina Elisei nu s-a mişcat din colţul ei de teren, ea având doar două acţiuni, este adevărat încheiate cu gol. Încă din minutul 15 în atac s-a observat că NU AM ŞTIUT să anihilăm apărarea 5+1 şi uneori 4+2 a Spaniei, care astfel a reuşit să o anihileze pe Cristina Neagu. Am atras atenţia încă din primul meci, cel cu exotica Puerto Rico, că fetele noastre au fost cât de cât incomodate de apărarea avansată a jucătoarelor din caraibe şi doar faptul că nu ştiau să se apere a făcut să le dăm o căruţă de goluri. Culmea, sistemul 5+1 este cel mai uşor de dejucat, prin blocarea jucătoarei avansate de către extrema stângă sau centru şi astfel se elibera câmpul de joc pentru Cristina Neagu. Iar la 4+2, răspunsul este simplu, se joacă pe pătrunderi individuale sau se merge cu 2 pivoţi pe semicerc. NIMIC din toate astea. Antrenorii au dormit în papuci. Consecinţa? Au înghesuit jocul pe centru şi au încercat angajări imposibile pentru pivotul Oana Manea (şi ea departe de ce a fost odată)., fiind blocate cu uşurinţă de jucătoarele spaniole. Dar ce a deranjat a fost că în partea a doua a jocului în atac aproape nimeni nu şi-a asumat acţiuni decisive şi, foarte, foarte grav, am pierdut gratuit 13 mingi (pase la adversar sau mingi scăpate în out). De cealaltă parte, Spania a avut doar 3 astfel de erori „neforţate”. . Cu un „scor” de 3-13 la „turnover” nu poţi câştiga un meci. Mai trebuie consemnat că timp de 60 de minute, nu am avut decât UN SINGUR contratac direct, şi acela dezastruos, pentru că mingea lansată de Paula Ungureanu a fost de fapt o pasă la …Barbosa. Este inexplicabil, pentru experienţa unui portar ca Paula Ungureanu, ca în 60 de minute să nu lanseze decât un singur contraatac, şi acela greşit. Nici contratacul pe faza a II-a nu a funcţionat. Am avut doar două (iarăşi foarte puţin) în întreg meciul, unul fiind ratat. În fine, în niciun caz nu se poate pune eşecul pe evoluţia excelentă a rezervei de portar a Spaniei, De Paula, care a scos 10 din cele 16 mingi şutate pe spaţiul porţii. Şi ultima cifră a dezastrului, nou am avut 33 de aruncări la poartă (30 pe spaţiul porţii), în timp ce Spania a avut 45 (36 pe spaţiul porţii).

Istoria s-a repetat

În 2008, europenele din Macedonia, o foarte în formă echipă a României, pierdea în faza a II-a, cea a grupelor principale, cu 18-26 în faţa Spaniei. Adică un scor identic cu cel de acum. Iată un extras din presa timpului. „România a plătit tribut greu pentru o fază ofensivă modestă. Linia de 9 metrii a fost anihilată complet de o apărare arţăgoasă, chiar dură a Spaniei, care şi-a jucat cu ardoare şansele. Din 20 de aruncări de la 9 metrii doar 3 goluri. Şi totuşi la pauză era egal nouă. Partea secundă a fost însă mai rea ca întâia, chiar dacă am început bine şi am condus 11-10 (min.33). Echipa noastră joacă fără voinţă şi putere, spre final renunţă la luptă, numai aşa s-a ajuns la o diferenţă de opt goluri”. O cronică similară făcută astăzi s-ar chema, pe nedrept plagiat. În 2008, în echipă erau, printre altele, Ungureanu, Elisei, Neagu, Geiger şi Manea. Adică 5 dintre titularele de acum. Nici ele nu au învăţat nimic din meciul de acum 7 ani. Nu în ultimă instanţă, şi antrenorii României ar fi trebuit să se uite şi ei la istoricul meciurilor cu Spania.

Declaraţie inacceptabilă de după meci

N-am reușit să găsim soluții la apărarea agresivă asupra Cristinei Neagu. Oricum, punctul slab a fost apărarea, nu atacul. Am condus, am fost egalați, am intrat la pauză cu un handicap de un gol, dar în repriza a doua am jucat primele 15 minute dezordonat, fără tactică, deși noi am vorbit la pauză ce trebuie să facem”. Această declaraţie a fost dată după meci de antrenorul secund, Constantin Buceschi. Este o declaraţie inacceptabilă. Ce înseamnă asta, „n-am reuşit să găsim soluţii”. Tocmai pentru asta este plătit domnul Buceschi şi domnul Ryde. Să găsească soluţii.

Ungaria ne-a “salvat” onoarea

În primele 3 etape din faza grupelor s-au jucat 36 de meciuri. Prin scorul înregistrat cu Spania, mai précis prin numărul de goluri marcate, România a realizat o contra-performanţă specifică doar echipelor din lumea a III-a şi a IV-a a handbalului mondial se alătură: a înscris sub 20 de goluri într-un meci. Echipele din categoriile menţionate care au marcat sub 20 de goluri pe meci, sunt: Puerto Rico (3 meciuri), Congo DR (3 meciuri), Kazahstan (2 meciuri) şi Argentina (2 meciuri). Practic, prin cele doar 18 goluri înscrise Spaniei, fetele noastre au intrat într-o “companie selectă”. Totuşi, onoarea României a fost “salvată”, dacă ne ajută cu ceva o astfel de comparaţie, de Ungaria care a avut şi ea dezastrul ei, 15-32 cu Muntenegru.