Simona Halep a ratat calificarea în finală

Am avut în semifinale o Halep de nota 10 în primul set, de nota 3 în setul secund şi de nota 4 în ultimele 3 gane-uri. Dacă Sharapova intră în finală, Halep cade pe locul 3 în clasamentul WTA

Un meci care putea fi câştigat

Simona Halep a ratat calificarea în a 4 finală din acest an. Semifinala cu Carla Suarez Navarro a fost însă una care s-a pierdut în setul secund, când Halep a fost de nerecunoscut, după un prim set controlat în stil de mare campioană. În decisiv, un set extrem de echilibrat, în care Halep după ce a fost condusă de 4 ori, a revenit, a avut 5-4, dar a cedat ultimele 3 game-uri, după ce le-a început bine pe fiecare, având 30-0 de fiecare dată.

Începutul primului a aparţinut jucătoarei spaniole, care fără probleme a câştigat primele două game-uri. După cum au decurs ostiliţile în primele 7 minute, se întrevedea un set cu Navarro aflată la control şi eventual cu o Halep în postura unei jucătoare angrenată într-o cursă de urmărire, dar probabil fără rezultat. Cu Navarro la serviciu, toată lumea se aştepta la un 3-0, dar ce a urmat, a fost însă o execuţie cu public. Pe post de călău, Simona Halep, care în 28 de minute a câştigat 6 game-uri consecutive şi şi-a adjudecat setul ca şi când ar fi fost o formalitate de dinainte stabilită. Setul secund debutează cu un breal al Simonei, după care Navarro preia controlul şi se duce la 4-1. Urmează 4 game-uri foarte echilibrate, dar diferenţa se menţine şi spanioloaica egalează scorul la seturi. Cele 4 game-uri câştigate de Navarro s-au datorat şi numeroaselor greşeli făcute de Halep. Finalul de set deşi a fost echilibrat nu i-a mai permis Simonei să întoacă rezultatul. În 2 game-uri a salvat mingi de set, la 3-5 pe serviciul adverssarei, după ce a salvat două mingi de set, a avut minge de break, dar a pierdut 3 puncte consecutive şi setul a fost închis. Halep se retrage pentru 5 minute la vestiar, însă refuză asistenţa antrenorului. Îngrijorător pentru suporterii lui Halep, aceasta este şi extrem de nervoasă, în acest set ea dând de 4 ori cu racheta de pâmânt.

Setul decisiv începe într-o notă de echilibru şi asistăm la 8 break-uri consecutive !!!. Un deja vu la meciurile lui Halep. Un lucru este de neînţeles: serviciul îi intrp bine Simone. Nu a coborât sub 80%, dar procentul punctelor făcute pe propriul serviciu nu este deloc strălucit. Şi mai este ceva. Deşi este o jucătoare care de luni bune „navighează între locurile 9-12 în clasamentul WTA, deci o jucătoare de top, Navarro nu are fizicul unei Sharapova, Radwanska sau Woznicki şi nici muşchii Serenei. Este una dintre puţinele jucătoare din top 20 cu 6 centimetri mai scundă decât Halep. În game-ul 9, Halep rupe „tradiţia” îşi face serviciul, dar după ce a întors scorul de la 15-40. Este 5-4 şi finala este aproape. Navarro este la serviciu iar presiunea este enormă asupra ei. Halep are 30-0, dar se ajunge la 30-30, după care spanioloaica punctează conduce ea cu 40-30, dar Halep egalează. Degeaba. Navarro face două puncte şi este 5-5. Urmează un game capital, la serviciu Halep. Are 30-0, dar, incredibil, Navarro câştigă 4 puncte, face break-ul şi serveşte la 6-5 pentru ea. Acum presiunea este uriaşă pe româncă. Trebuie să facă break-ul pentru a duce meciul în tie-break. Conduce cu 30-0, este egalată, Navarro mai face un punct şi are minge de meci Halep o salvează. Este rândul lui Halep să aibă minge de break, dar urmează a doua egalitate; a doua minge de meci pentru Navarro şi din nou Halep salvează. Încă o minge de meci şi Navarro o fructifică şi se califică în finală

Evoluţia scorului

Set 1 (primul serviciu Navarro): 1-0, 2-0, 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6 (Halep); timp de joc – 35 de minute şi 45 de secunde

Set 2 (primul serviciu Navarro): 0-1, 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, 4-2, 5-2, 5-3, 6-3 (Navarro); timp de joc – 40 de minute şi 58 de secunde

Set 3 (primul serviciu Halep): 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 4-4, 5-4, 5-5, 5-6, 5-7 (Navarro) timp de joc 1 oră, 2 minute şi 48 de secunde