Meciurile FCSB și FC Constanța – „Cred că am avut un penalti”

FCSB şi echipa daneză FC Nordsjaelland au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, pe Stadionul Steaua din Capitală, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Europa Conference League la fotbal.

Vicecampioana României nu a obţinut nimic dintr-un meci în care a avut un om în plus mai bine de o jumătate de oră, dar în care nu a tras niciun şut pe poartă.

Oaspeţii au fost mult mai aproape de deschiderea scorului în min. 5, când Târnovanu a salvat golul la lovitura de cap a lui Frese, după cornerul lui Bocha.

Vicecampioana Danemarcei a mai avut două oportunităţi notabile în prima repriză, şuturi imprecise trimise de Nuamah (27) şi Diomande (33).

Manşa secundă se va juca în data de 17 august, la Farum.

Dacă va trece de FC Nordsjaelland, FCSB va juca în play-off cu echipa azeră Sabah sau cu Partizan Belgrad. FCSB ar juca prima partida la Bucureşti, pe 24 august, iar manşa secundă în deplasare pe 31 august.

Elias Charalambous, antrenorul echipei FCSB, a declarat că formaţia sa va lupta pentru calificare, în Danemarca, după ce bucureştenii au terminat la egalitate joi seara, 0-0 cu Nordsjaelland.

„Ştiam de la început că jucăm cu o echipă puternică. Ştiam că o să suferim. Este doar primul meci. Calificarea este obiectvul nostru şi mergem acolo pentru a ne califica. Cred că am avut un penalti, ocaziile de gol au fost împărţite. Trebuie să dăm tot ce e mai bun în noi ca să mergem mai departe. Nu sunt supărat. Băieţii au încercat totul. Decizia de a-l schimba pe Compagno a fost luată dinainte. Am decis că este nevoie de jucători cu viteză. E foarte bine că s-a amânat meciul de campionat. Avem mai mult timp la dispoziţie. Vom analiza acest meci şi vom încerca să ne îmbunătăţim nivelul. A fot cel mai greu meci astăzi. Fanii au fost din nou uimitori. Vreau să le mulţumesc. Avem nevoie de ei!”, a declarat Elias Charalambous.

Farul Constanţa a învins joi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia estonă Flora Tallinn, în meciul tur din turul trei preliminar al Conference League.

La Ovidiu, Farul a deschis scorul în startul reprizei secunde, în minutul 48, când Budescu – aflat la primul meci în tricoul constănţenilor, i-a pasat lui Alibec, acesta a făcut o cursă şi a şutat din careu, la colţul lung pentru 1-0. Tot Alibec a rămas omul periculos al Farului în următoarea perioadă, minutele 54 şi 60, pentru ca în minutul 80, acelaşi Alibec să profite de greşeala lui Lilander, şut din afara careului care a nimerit bara, balonul a revenit în teren, iar Budescu a înscris pentru 2-0. Flora a ratat două ocazii în minutele de final, dar Farul merge în Estonia cu un avantaj de trei goluri pentru calificarea în play-off, pentru că Diogo Queiros a stabilit scorul final, în minutul 90+5.