Preliminariile EURO 2020

Naționala, debut de coșmar: „Am făcut cadou două goluri”

România a pierdut primul meci din preliminariile EURO 2020. Naționala noastră a fost învinsă sâmbătă seara de selecţionata Suediei, scor 1 – 2.

“Au fost două reprize total diferite. În prima am fost timizi, am făcut cadou două goluri, nu am avut intensitate. Am făcut greşeli copilăreşti la goluri care la nivelul ăsta te taxează. Repriza a doua, altă atitudine, altă intensitate, am dat gol, am avut ocazii.. O ocazie a lui Săpunaru în ultimele minute, probabil şi penalti… Trebuie să luăm lucrurile bune, repriza a doua şi să rămânem cu ea şi să ne dăm seama că la nivelul ăsta greşelile copilăreşti te taxează. Am intrat un pic în jucători la pauză şi le-am spus că nu este nivelul pe care pot să-l dea ei la un asemenea meci. M-a ajutat şi schimbarea lui Claudiu. Cred că băieţii au demonstrat în repiza a doua că vor să egaleze. I-am certat pentru prima repriză, i-am felicitat pentru a doua repriză”, a spus selecționerul Cosmin Contra la Pro TV.

Contra a precizat că l-a schimbat pe Mitriţă din considerente tactice. Selecţionerul crede însă că echipa României are şanse de calificare la Euro. “Mitriţă aveam nevoie de un juc-tor care face şi faza defensivă, el e mai mult un jucător de atac. De ce să nu aibă şanse?? Este doar înceşutul. Eu rămân în principal cu senzaţia din a doua repriză. Jucând 90 de minute la nivelul celei de-a doua reprize cred că nu pierdem meciul cu Suedia”.

LIVE score

UPDATE –  Min. 58 – Gol România!  – Claudiu Keșeru marchează cu capul din apropierea porții, după o pasă venită de la Răzvan Marin

UPDATE Min. 40 – Suedezii marchează golul al doilea prin Claesson, care a șutat la colțul lung de la 15 metri

UPDATEMin. 33 – Suedia deschide scorul. Quaison reușește să marcheze din 3 metri, pe lângă Tătărușanu

Partida Suedia – România este primul meci din grupa de calificare la EURO 2020.

Echipele de start

România: Tătărușanu – Cr. Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu – T.Băluță, R. Marin – Chipciu, N. Stanciu, Mitriță – Pușcaș
Rezerve: Pantilimon, Fl. Niță, R.Benzar, Moți, D. Nistor, I.Hagi, Keșeru, P. Anton, Cicâldău, Deac, D. Man, A. Ivan
Selecționer: Cosmin Contra

Suedia: Olsen- Lustig (Krafth 24′), Helander, Granqvist, Augustinsson – Forsberg, Larsson, Olsson, Claesson, Quaison, Berg
Rezerve: Johnsson, Nordfeldt, Andersson, Durmaz, Fransson, Ishak, Krafth, Larsson, Papagiannopoulos, Sema, Svensson, Tinnerholm
Selecționer: Janne Andersson

Naționala Suediei ocupă locul 14 în lume, în timp ce România se află pe 25.

Suedezii au participat la Cupa Mondială 2018, reușind să câștige, cu 6 puncte, o grupă din care au mai făcut parte Mexic, Coreea de Sud și Germania. A trecut apoi în optimi de Elveția, 1-0, înainte de a fi învinsă de Anglia, în „sferturi”, 0-2.

Echipa este condusă din 2016 de Janne Andersson, 56 de ani. Palmaresul său pe banca Suediei este: 31 meciuri, 14 victorii, 7 egaluri, 10 înfrângeri, golaveraj 46-27. Acesta are un procent al victoriilor de 45%.

Anterior, naționalele României și Suediei s-au întâlnit de 9 ori în istorie, palmaresul fiind egal 3-3-3. Golaverajul era însă favorabil nordicilor 18-11. Ultimul meci oficial a fost la World Cup “94, în „sferturi”, iar ultima întâlnire s-a disputat în martie 2018, la Craiova: 1-0 pentru tricolori, gol Rotariu.

Pe 26 martie, la Cluj-Napoca, echipa noastră va întâlni reprezentativa Insuelelor Feroe. Meciul se va disputa pe arena celor de la CFR Cluj, de la ora 21:45.

Programul grupei F

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Selecţionatele Angliei şi Franţei au debutat cu victorii categorice, vineri, în preliminariile EURO 2020, în timp ce campioana europeană en titre, Portugalia, a fost ţinută în şah de Ucraina.

Rezultate:

Grupa A
Bulgaria – Muntenegru 1-1
Au marcat: Todor Nedelev 82 – penalty, respectiv Stefan Mugosa 50.

Anglia – Cehia 5-0
Au marcat: Raheem Sterling 24, 62, 69, Harry Kane 45+2 – penalty, Tomas Kalas 84 (autogol).

Grupa B
Luxemburg – Lituania 2-1
Au marcat: Leandro Barreiro 45, Gerson Rodrigues 55, respectiv Fiodor Cernych 14.

Portugalia – Ucraina 0-0

Grupa H
Albania – Turcia 0-2
Au marcat: Burak Yilmaz 21, Hakan Calhanoglu 55.

Andorra – Islanda 0-2
Au marcat: Birkir Bjarnason 22, Vidar Oern Kjartansson 80.

R. Moldova – Franţa 1-4
Au marcat: Vladimir Ambros 89, respectiv Antoine Griezmann 24, Raphael Varane 27, Olivier Giroud 36, Kylian Mbappe 87.