Bănuiesc deja că lipsa României din rândul „țărilor interesate” v-a sărit în ochi! Cu toate că înalți oficiali români (Președinte și Ministru Apărării Naționale) ne anunțau că România va construi o fabrică de drone, în colaborare cu Ucraina și cu finanțare prin programul SAFE!
După ce România a fost împărțită în două așa-zis tabere, după anunțarea deciziei lui Nicușor Dan de a participa la ședința inaugurală a Consiliului de Pace al lui Trump, iată că putem comenta cum a decurs evenimentul și încerca să contorizăm efectele! Spuneam deunăzi că nu credeam că trebuia „înfierată” decizia lui Nicusor Dan, în […]
Nu consider ca este de “înfierat” decizia lui Nicusor Dan, în lumina interesului României de a-si „reomologa” Parteneriatul strategic cu SUA, în varianta Trump 2.0! Însă, sper ca participarea să nu se transforme într-un dezastru diplomatic, dat fiind comportamentul imprevizbil al lui Trump!
Președintele a ales să nu participe nici la Conferința de Securitate de la Munchen! Oare nici acum nu au reușit consilierii săi să-i livreze „destulă substanță”?
Deci, vrem sau nu vrem, în scurt timp, pare că niște alegeri trebuie făcute cu privire la rolul și locul României pe scena lumii!
Crede și vrea România să joace singură pe piața mineralelor critice, semnând un parteneriat direct cu SUA și poate, făcând asta, să compromită fondurile alocate de Uniunea Europeană pentru exploatarea acestor minereuri în România?
Este cazul să înțelegem că a fi parte a vocii Europei în NATO nu înseamnă a fi împotriva SUA!
România are destui bani să investească în revigorarea industriei de apărare națională, concomitent cu achiziția de armament atât din UE cât și din SUA?
Până când România va decide dacă sau cât de eficientă este aparența unei politici externe a „curluntrismului”, las aici puțină bibliografie, de la Davos, care poate ajuta în acest scop!
Vești bune pentru țara noastră, primite de la Comisia Europeană care a aprobat planul național de investiții în apărare al României și a propus acordarea unor împrumuturi de 16,68 miliarde de euro prin programul SAFE (Security Action for Europe)! Evident că o întrebare legitimă este de ce consider că sunt vești bune faptul că România […]
Oare nu era mai bine ca Radu Miruță să răspundă moderatoarei emisiunii citându-l pe Rutte și să spună că NATO deja avansează soluții pentru „a împăca capra și varza” în cazul Groenlanda? Oare nu sună bine soluția avansată de Rutte pentru toată lumea, inclusiv pentru România care, ca stat-membru, ar trebui să dorească ca NATO să reușească în demersul său?
Începe să fie greu să faci diplomație în România! Până mai ieri, politica externă era ceva abstract, departe de pulsiunile societății, românii fiind îngrijorați mai mult de creșterea TVA, a impozitelor pe proprietate și autoturisme etc! Dar ce ne facem când lumea largă vine peste noi? Când istoria se rescrie și România este, vrând nevrând, […]
Poate atunci nu am afla din presă, între un dumicat de friptură și o sorbitură de vin, de faptul că guvernul a decis să ia „încă 50 de milioane euro de la gura românilor” să le dea Ucrainei!
Am stat cu ochii ațintiți pe mult-așteptata întâlnire între Trump și Zelenski care a avut loc la Mar-a-Lago! Nu am aflat mare lucru dar am aflat că Trump și Zelenski cred că se poate ajunge la o soluționare a conflictului! Mai știm că Trump ne declară că Putin vrea și el acest lucru! Dar, câteva […]
În urma acestei preconizate întâlniri Donald Trump – Nicușor Dan, este evident că românii vor aștepta răspunsuri cu privire la ziua în care vor putea călători fără vize în SUA.
Nu înțeleg de ce a fost necesară vizita lui Nicușor Dan la Londra însă cred că putem spune că prezența președintelui la summitul statelor UE aflate pe flancul estic de la Helsinki a fost necesară!
Atacurile lui Donald Trump asupra UE îi obligă pe liderii acesteia să se gândească la un viitor în care SUA nu mai este principalul lor garant de securitate, iar Europa trebuie să-și organizeze propria apărare.
După ce românii au avut prilejul să afle de la Președinte și să vadă aprobată în Parlament, Strategia Națională de Apărare a Țării pe următorii cinci ani, zilele acestea am aflat și cum își vede SUA riscurile la adresa, respectiv modalitățile de proiectare a intereselor de securitate națională pentru aceiași perioadă! Cu ce vine nou […]
În ciuda negocierilor de pace pentru stoparea războiului din Ucraina (sau poate din cauza modului de poziționare a aliaților europeni din NATO cu privire la acestea), Marco Rubio nu a considerat necesar să participe la reuniunea miniștrilor de Externe ai NATO.
Cred că primul care ar trebui să se înscrie la acele cursuri de gândire critică, prevăzute pentru cetățeni în Strategia Națională de Apărare a Țării 2025-2030, ar trebui să fie Ionuț Moșteanu!
Întrebarea nu este dacă Putin se va opri până nu va anexa întreaga Ucraină și Republica Moldova ci dacă îl poate opri cineva!
Independență și solidaritate sau impotență și neadecvare? Despre cum se vede apărarea României de la Cotroceni pentru următorul cincinal!
Nu putem să nu ne întrebăm, dacă toate acestea ar avea loc cu violarea spațiului aerian, naval și terestru al României, cine îl va opri pe Putin?
Poate că politicienii nu ar trebui să se comporte de parcă partenerul nostru strategic este interesat de numirile în guvernul României (a se vedea postarea lui Sorin Grindeanu pe Facebook referitor la părerea Oanei Gheorghiu despre Trump)?
Hopa-mitică, pardon Trump, a anunțat că pregătirile pentru întâlnirea de la Budapesta s-au oprit, declarând că nu dorește o „întâlnire irosită” cu Putin.
