Pentru prima dată în ultimii aproape 20 de ani, de când România a aderat la Uniunea Europeană, un președinte a vorbit deschis, exact de Ziua Europei, despre defectele UE. A pus pe tapet toate problemele care circulă în spațiul public. Întrebarea este dacă a intenționat să dezescaladeze, cum îi place să spună, conflictul dintre o parte a societății românești, reprezentată de partide precum AUR, și Uniunea Europeană sau a vrut să arate o direcție strategică. Și anume că, dacă va fi să aleagă între UE și SUA, România condusă de Nicușor Dan, ar alege SUA.

Scopul legitim al oricărui partid politic este să aibă cât mai mulți adepți și votanți și să ajungă la guvernare. Doar că, pe scena politică plină de turbulențe de la București, se întâmplă lucruri împotriva logicii. Unele partide par că se autosabotează, iar președintele Nicușor Dan e de nerecunoscut. Cine și ce câștigă din haosul care domnește în aceste zile în România?