„Consumul, producția industriala, serviciile – toate sunt pe minus, blocajul financiar este infiorator, dobânzile sunt uriașe, iar inflația este cea mai mare din UE”
În loc să tot transmită avertismente privind politicile publice, marea lor majoritate ignorate de o clasă de politicieni analfabeți economic, guvernatorul BNR ar trebui să își seteze drept prioritate aderarea la euro, negocierea unor condiții flexibile de aderare, practic să ne scoată din zona influenței politicilor cu iz fanariot de la București.
Orașe precum Paris, Londra sau Milano dezvoltă zone cu emisii reduse, limitează accesul autoturismelor în centru și investesc masiv în transportul public. La polul opus, în București, administrațiile locale construiesc de zor parcări de reședință și pasaje supraterane uriașe.
BNR deține rezerve valutare solide, de 64 de miliarde de euro. Totuși, nicio bancă centrală nu își poate epuiza o treime din rezerve peste noapte doar pentru a apăra artificial un curs. Inevitabil, leul ar fi lăsat să cadă pentru a absorbi unda de șoc. Acest scenariu de risc nu este doar o fantezie.
După moțiunea de cenzură de ieri, din Parlament, România a intrat într-o nouă perioadă de incertitudine politică care riscă să accentueze problemele economice. Într-un an 2026 marcat deja de provocări economice majore, semnalele pe care Bucureștiul le transmite acum piețelor externe sunt vitale pentru a menține economia pe linia de plutire și pentru a salva […]
